اخبار برگزیده

گزینه های ترکیه در سوریه دارد تمام می شود/ گونول ت ول*

 گونول تول 

 
رکیه اکنون با یک کابوس مواجهه است چرا که دشمنان دیرینه اش، یعنی رژیم بشار اسد و حزب اتحاد دموکراتیک PYD کردها با کمک ایالات متحده و پوشش هوایی روسیه در حال قدرت گرفتن در سوریه هستند. ترکیه از مدتها قبل خواستار ایجاد یک منطقه پرواز ممنوع در شمال سوریه بوده است تا از مناطق تحت کنترل مخالفان محافظت کرده و مانع پیشروی PYD به سمت غرب رودخانه فرات شود. آنکارا که از همکاری ایالات متحده با حزب اتحاد دموکراتیک نا امید شده است، تاکید می کند که حزب اتحاد دموکراتیک یک سازمان تروریستی است و خطر جدی برای امنیت ملی ترکیه محسوب می شود. اما واشنگتن درخواست منطقه پرواز ممنوع آنکارا را رد کرد و همکاری خود با حزب اتحاد دموکراتیک در مبارزه با داعش را افزایش داد.

 

دخالت روسیه در جنگ سوریه نمک به این زخم پاشیده است. از آنجا که ترکیه در ماه نوامبر یک جت روسی را که حریم هوایی ترکیه نقض کرده بود ساقط کرد، پرواز هواپیماهای ترکیه در حریم هوایی سوریه امکان پذیر نیست و توجه کشورهای غربی به درخواست ترکیه برای ایجاد یک منطقه پرواز ممنوع کمتر شده است. هفته گذشته، ترکیه در تلاشی ناموفق شروع به بمباران اهداف PYD در شمال سوریه کرد تا مانع پیشروی نیروهای کرد در شمال غرب حلب شود. همچنین انتقال صدها نفر از جنگجویان، از استان ادلب به اعزاز در شمال حلب، در نزدیکی مرز ترکیه را تسهیل نمود. نیروهای ترکیه شورشیان را هنگام خروج از استان ادلب سوریه برای طی مسافت چهار ساعته در ترکیه و ورود دوباره به سوریه برای حمایت از مقر محاصره شورشیان در شهر مرزی همراهی د. با وجود وعده احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه در جلوگیری از سقوط شهر اعزاز و کنترل آن توسط کردها و بمباران اهداف کردها در سوریه از سوی ارتش ترکیه، حزب اتحاد دموکراتیک موفق شد شهر استراتژیک تل رفعت در جنوب اعزاز را به تصرف در آورد.

هنگامی که یک بمب گذار انتحاری چند هفته قبل خود را در آنکارا منفجر کرد و باعث کشته شدن  نفر29 و زخمی شدن حداقل 60 نفر شد، ترکیه فکر کرد اکنون بهترین فرصت است تا شرایط را به نفع خود کند. چند ساعت پس از حمله، داود اوغلو مجرم را یک فرد اهل سوریه معرفی کرد که عضو حزب اتحاد دموکراتیک بود. اگر چه یک گروه دیگر پیکار جو کردی، شاهین های آزاد کردستان TAK که زمانی وابسته به حزب کارگران کردستان پ.ک.ک بود، مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت و آزمایش DNA نشان می دهد فرد انتحاری اصلیت ترکی داشت و وابسته به  TAK بود؛ اما دولت ترکیه همچنان PYD را مقصر می داند. داود اوغلو در 23 فوریه در سخنانی برای معاونین خود گفت: "بعضی ها به پ.ک.ک اشاره می کنند صرفا به خاطر اینکهYPG واحد های مدافع خلق شاخه نظامی PYD را تبرئه کنند. آنها می خواستند یک سازمان زیر مجموعه پ.ک.ک مسئولیت این حمله را بر عهده بگیرد تا بدین وسیله YPG و حزب اتحاد دموکراتیک بتوانند از حمایت بین المللی بهره مند شوند. "

به نظر می رسد ایالات متحده آمریکا تمایلی به تغییر سیاست در قبال  PYDندارد. از هفته گذشته تاکنون واشنگتن در چندین بیانیه از ترکیه خواسته است تا بمباران اهداف PYD در شمال سوریه را متوقف کند و بر عزم و اراده امریکا در همکاری با نیروی کردی تاکید کرده است.

کشوری که تنها چند سال پیش رویای "سوار شدن بر موج همگانی" در منطقه و تثبیت نقش خود به عنوان " پیش قراول منطقه " را داشت اکنون کاملا منزوی شده است. اما لقمه چنان بزرگ است که ترکیه نمی خواهد از آن دست بردارد. به نظر می رسد ترکیه در تلاشی دیگر برای تغییر شرایط موجود برنامه دیگری را به اجرا گذاشته است.

ترکیه در تلاش برای مجبور ایالات متحده برای اقدام در سوریه، همکاری خود با عربستان سعودی را افزایش داد. ترکیه اخیرا اعلام کرد عربستان سعودی در حال اعزام نیرو نظامی و جت های جنگنده به پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه است و در صورتی که غرب به یک استراتژی جامع برای مقابله با داعش برسد بود دو کشور برای انجام عملیاتی زمینی آماده اند. به نظر می رسد ترکیه و عربستان سعودی همچنین اقدام به متحد گروه های شورشی برای تشکیل یک جبهه متحد علیه رژیم حکومت سوریه و نیروهای کردی که حلب را محاصره کرده اند، کرده باشند. هفته گذشته، یک ائتلاف شورشی جدید بنام جیش حلب ارتش حلب متشکل از چندین گروه شورشی، از جمله اسلامگرایان و یگان های ارتش آزاد سوریه که مورد حمایت ترکیه و عربستان سعودی هستند، تشکیل شد. آنکارا امیدوار است که ائتلاف جدید که با هاشم الشیخ، فرمانده سابق احرار الشام، اعلام وفاداری کرده است بتواند از پیشروی حزب اتحاد دموکراتیک و همچنین نیروهای رژیم در اطراف حلب جلوگیری کند.

آنکارا همچنین در نظر دارد تا یک منطقه غیر رسمی حائل را در خاک سوریه ایجاد کند. ترکیه از باز مرزهای خود به سود آوارگان سوری ای که از درگیری های اخیر در اطراف حلب به مرز ترکیه آمده اند، خودداری می کند با این استدلال که ترکیه دیگر توانایی پذیرش آوارگان بیشتری را ندارد و نیازهای انسانی پناهندگان را در اردوگاه هایی در داخل خاک سوریه در مرز ترکیه بر آورده خواهد نمود. از لحاظ فنی ترکیه توانایی پذیرش پناهندگان بیشتر را دارد اما به جای این کار در تلاش است تا حمایت های بشردوستانه برای اداره یک اردوگاه نظامی در سوریه را جلب کند. طرح آنکارا این است که درخواست خود برای برای ایجاد یک منطقه پرواز ممنوع برای حفاظت از غیرنظامیانی که در این اردوگاه های پناهندگان ساکن هستند را بار دیگر تکرار کند. ترکیه در حال حاضر هشت اردوگاه در داخل سوریه ساخته است که 77000 پناهنده را در خود جای داده اند. محافل دولت بر این باورند که اگر تعداد پناهندگان ساکن در این اردوگاه ها به 400000 افزایش یابد، ناتو مجبور خواهد شد یک منطقه پرواز ممنوع ایجاد کند.

منطقه پرواز ممنوع در شمال سوریه نه تنها ممکن است از بار سنگین پناهندگان برای ترکیه بکاهد بلکه مانع آن می شود که حزب اتحاد دموکراتیک اعزاز را کنترل کرده و کانتون های کرد را به هم متصل کند. با این حال، بعید است متحدان ترکیه در ناتو با طرح آنکارا همراهی کنند. ایالات متحده آمریکا مدت هاست که در برابر این خواسته ها مقاومت کرده است و نظر خود را در سال برگزاری انتخابات تغییر نخواهد داد. اروپایی ها نیز مردد هستند. آنگلا مرکل صدراعظم آلمان نگران است که رئیس جمهور ولادیمیر پوتین برای آزمون ناتو دست به هر اقدامی بزند و به همین دلیل است که او می خواهد هر آنچه لازم است را انجام دهد تا مسکو را تحریک نکند.

ممکن است به زودی مشخص شود که سازماندهی دوباره شورشی های نیابتی تلاش بیهوده دیگری است. با حمایت نیروی هوایی روسیه از کردها و رژیم سوریه و بدون قابلیت هوایی امکان کمی وجود دارد که ائتلاف جدید بتواند توازن نظامی را تغییر دهد.

پارامترهای متغییر در سوریه توانایی ترکیه در مانور را محدود کرده اند و دلیل کمی وجود دارد که احتمال داد آینده برای آنکارا تلخ تر از شرایط کنونی نباشد. بسیاری محافل در حزب حاکم عدالت و توسعه AKP به طور غیر علنی می پذیرند که آنها دیگر ایده های خلاق چندانی برای سوریه ندارند. برخی از مقالات برجسته طرفدار دولت به تازگی خطر ابراز این نگرانی ها را قبول کرده و از دولت خواسته اند تا مسیر خود در سوریه را تغییر دهد. باید منتظر ماند و دید که آیا رئیس جمهور رجب طیب اردوغان به این درخواست ها توجه خواهد نمود یا خیر.

مدیر مرکز مطالعات ترکیه در موسسه خاورمیانه

ترجمه: خبرگزاری کردپرس


گزینه های ترکیه در سوریه دارد تمام می شود/ گونول ت ول*

گزینه های ترکیه در سوریه دارد تمام می شود/ گونول ت ول*

گزینه های ترکیه در سوریه دارد تمام می شود/ گونول ت ول*

 


منبع این نوشته : منبع
آخرین جستجو شده ها